پرسش و پاسخ

پرسش و پاسخ های متداول - FAQ

در این صفحه می‌توانید پرسش‌هایی که در ارتباط روش‌های اجرایی، محصولات و ... مطرح می باشد را به همراه پاسخ آنها بیابید در صورتی که سوال مورد نظر یافت نشد لطفا با بخش فنی تماس حاصل فرمایید.

این بخش در حال تکمیل می باشد.

آب بندی سازه های زیر زمینی ( گودبرداری عمیق، ایستگاه های مترو ، تونل و ...)

1راهكارهاي آب بندي مطمئن ديوارهاي گودهاي ساختماني چيست؟
به منظور نیل به یک سیستم آب بندي مطمئن ديوارهاي گودهاي ساختماني 2 تیپ مصالح آب‌بند غشایی (مطابق با استاندارد BS 8102:2009) قابل توصیه می باشد:

الف) مصالح پایه سیمان - رزین که با مش الیافی تقویت شده است.

ب) الاستومترهای پایه پولی یورتان


برای مصالح پایه سیمان - رزین : مصالح MAXSEAL FLEX به همراه DRIZORO MESH پیشنهاد می شود.
MAXSEAL FLEX محصول دوجزئی است. جزء A رزین اکریلیک ویژه بر پایه آب است و جزء B، ملات بر اساس ترکیبی از سیمان‌های ویژه، مواد افزودنی با مصالح با دانه‌بندی خوب است. پس از اجرا و عمل‌آوری MAXSEAL FLEX یک پوشش غیر سمی، انعطاف‌پذیر و ضد آب با چسبندگی بسیار بالا بر روی بسترهای مختلف در ساخت‌وساز مانند بتن، سنگ‌های طبیعی و مصنوعی، ملات‌های سیمانی، گچ، آجر، بلوک بتن و غیره فراهم می‌شود.
DRIZORO MESH مش فایبر گلاس با گراماژ 40 تا 60 گرم در هر متر مربع می باشد که به منظور مقاوم سازی پوشش، بر روی دست اول پوشش MAXSEAL FLEX (زمانی که سطح تازه اجرا شده است) اجرا می شود.
برای جزئیات بیشتر به مشخصات مصالح MAXSEAL FLEX مراجعه نمایید.

برای الاستومترهای پایه پولی یورتان MAXELASTIC® PUR پیشنهاد می شود.
MAXELASTIC® PUR مایع تک جزئی است که بر پایه رزین‌های پولی‌یورتان ویژه عمل‌آوری شده، به‌صورت آماده برای مصرف تهیه می‌شود. این ماده به‌صورت غشاء الاستیک با عملکرد آب‌بندی کارآمد، جهت حفاظت طولانی‌مدت و آب‌بند نمودن بتن و ملات پایه سیمان، آجر، کاشی و غیره طراحی ‌شده است. برای جزئیات بیشتر به مشخصات مصالح MAXELASTIC® PUR مراجعه نمایید.
علاوه بر روش های آب بندی غشایی فوق، لازم است سطح بتن، درز سرد، درز انبساط و ... با روش های مناسب از جمله مصالح آب‌بندی نفوذ گر، واتراستاپ های هیدروفیلی و شلنگ های تزریق آب‌بندی و حفاظت گردد.
برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش " گزینه های فنی آب بندی فونداسیون و سازه های زیر زمینی " مراجعه نمایید.

ضمناً آماده سازی و تمیزکاری سطح مطابق با موارد اشاره شده در مشخصات فنی ضروری می باشد.
2راهکار مناسب برای آب بندي درزهاي قطع بتن فونداسیون ساختمانها را چیست؟
به منظور آب‌بندی درزهای اجرایی اسلب فونداسیون تواماً از سه مصالح زیر استفاده می‌شود.

1) MAXSEAL SUPER : به عنوان ماده آب‌بند نفوذگر پایه سیمانی با خاصیت اسمزی
2) MAXJOINT W-SEAL: به عنوان نوار واتر استاپ هیدروفیلی
3)MAXURETHANE INJECTION TUBE : به عنوان سیستم شلنگ تزریق PVC

جزئیات اجرایی در شکل زیر نشان داده شده است.
جزئیات آب بندی درزهای اجرایی اسلب فونداسیون


برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش " گزینه های فنی آب بندی فونداسیون و سازه های زیر زمینی " مراجعه نمایید.

ضمناً آماده سازی و تمیزکاری سطح مطابق با موارد اشاره شده در مشخصات فنی ضروری می باشد.
3روش مناسب برای آب بندي درزهاي اتصال بتن فونداسیون با دیوار حائل چگونه است؟
آب بندی درز محل اتصال بتن فونداسیون با دیوار حائل از حساس‌ترین محل نشت آب به داخل سازه به شمار می آید و لازم است دقیق کافی در حین عملیات اجرایی انجام گیرد.
روش اجرایی آب بندي درزهاي اتصال بتن فونداسیون با دیوار حائل مشابه آب بندی درزهای قطع بتن فونداسیون می باشد. بدین منظور از سه مصالح زیر تواماً استفاده می‌شود.

1) MAXSEAL SUPER : به عنوان ماده آب‌بند نفوذگر پایه سیمانی با خاصیت اسمزی
2) MAXJOINT W-SEAL: به عنوان نوار واتر استاپ هیدروفیلی
3)MAXURETHANE INJECTION TUBE : به عنوان سیستم شلنگ تزریق PVC

جزئیات اجرایی در شکل زیر نشان داده شده است.
جزئیات اجرایی آب بندی اتصال اسلب فونداسیون با دیوار حائل


برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش " گزینه های فنی آب بندی فونداسیون و سازه های زیر زمینی " مراجعه نمایید.

ضمناً آماده سازی و تمیزکاری سطح مطابق با موارد اشاره شده در مشخصات فنی ضروری می باشد.
4با توجه به حجم زياد بتن فونداسيون ها آيا براي آب بندي بتن فونداسيونها گزينه ارزان و مطمئني داريد كه ارزانتر از روشهاي فعلي باشد؟
در اجرای بتن آب‌بند 2 رویکرد مد نظر قرار می‌گیرد:
الف) آب‌بندی جسم بتن(با مصالح افزودنی به بتن بانام MAXSEAL SUPER ADMIX)
مواد افزودنی آب‌بندی بتن یکی از پرکاربردترین مواد شیمیایی بتن می‌باشد. از بین مواد آب‌بند، مواد نفوذگر کریستال شونده عملکرد‌های مناسبی دارد. این مصالح هنگام مخلوط شدن با بتن تازه واکنش نشان می‌دهد و در اثر تبلور در داخل و تشکیل ذرات غیر محلول، سبب بلوک شدن شبکه مویینگی ساختار بتن می‌شود.

ب) آب‌بندی سطح خارجی بتن(با رویکرد اسمزی و کریستالی بانام MAXSEAL SUPER )
این مصالح بر مبنای عملکرد اسمزی متکی است. به این ترتیب که این مصالح به صورت ملات پایه سیمانی بر روی سطوح بتنی تازه یا بتن سفت خیس شده اعمال می شوند با آلکالی های بتن واکنش داده و از طریق سیستم مویینگی به داخل بتن نفوذ می کند. بنابراین مواد در داخل شبکه مویینگی بتن کریستالیز شده شده و ضمن بستن کلیه خلل و خرج، المان بتن را محافظت و آب‌بندی می‌کند. این مصالح می تواند هم به صورت پاشش خشک و هم به صورت ملات اجرا شوند. پاشش خشک عمدتاً در سطوح افقی انجام می‌گیرد. به منظور پوشش سطح زیرین بتن اصلی، مصالح مذکور بر روی بتن مگر و قبل از اجرای بتن اصلی(حدوداً یک ساعت) به صورت پاشش خشک اجرا می‌شود. با اجرای این مصالح بر روی سطح بتن اصلی، سطح فوقانی بتن نیز آب‌بند می‌شود. به منظور آب‌بندی سطوح عمودی از جمله درزهای قطع بتن، اجرای پوشش به صورت دوغاب خواهد بود.
به‌منظور حفاظت و آب‌بندی بتن فونداسیون مصالح MAXSEAL SUPER با رویکرد اسمزی و کریستالی، بر روی سطوح فونداسیون پیشنهاد می‌گردد این مصالح ابتدا بر روی لایه زیرین فونداسیون(روی بتن مگر ثانویه) اعمال می‌گردد(به‌صورت پاشش خشک). این کار بعد از اجرای بتن فونداسیون، بر روی سطح بتن فونداسیون نیز به‌صورت پاشش خشک انجام خواهد گرفت. این پوشش جسم بتن را از نفوذ آب محافظت می‌نماید.
این مصالح در فصل مشترک بتن شمع‌ها و فونداسیون نیز مورداستفاده قرار خواهد گرفت.


برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش " گزینه های فنی آب بندی فونداسیون و سازه های زیر زمینی " مراجعه نمایید.

آب بندی بام ها با روش های نوین

1روش های نوین و کارآمد برای آب‌ بندی بام ها چیست؟
روش های نوین آب بندی با م ها با پوشش ممبران مایع به صورت یکپارچه (Continuous Coating ) , بدون درز(Seamless) انجم می گیرد.
این مصالح بر پایه پولی یورتان الاستیک است.
ممبران‌های مایع با پایه پلی‌یورتان الاستیک امکان تطابق بیشتر با شرایط درجای سقف‌ها دارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش " گزینه های فنی آب بندی پشت بام ها " مراجعه نمایید.
2انواع سیستم های آب بندی بام با پوشش ممبران مایع پایه یولی یورتان چیست؟
در این خصوص بسته به مشخصات بستر و سطح کاربری، می‌توان از سیستم های زیر استفاده نمود
سیستم MAXELASTIC PUR بر مبنای رزین پولی‌یورتان آروماتیک باکیفیت بالا تهیه و عرضه‌شده است این سیستم با استفاده از محصولات مختلفی که با ترتیب استفاده می‌شوند امکان آب‌بندی و محافظت تمام انواع سقف‌ها را فراهم می‌آورند. با ترکیب مصالح مورد استفاده می توان سطوح به کاربری پیاده روی، ترافیکی، بام سبز و ... اجرا نمود. این سیستم دارای نشان اتحادیه اروپا و تأییدیه فنی DITE- 06/0073 می‌باشد. بر اساس راهنمای تأییدیه فنی اروپا" سیستم مایع آب‌بندی برای پشت‌بام"ETAG 005 ، بخش اول ، کلیات و بخش ششم ، اسباب کار و نکات خاص برای پلی‌یورتان، اجرا می‌شود.

سیستم MAXELASTIC PUR HW بر مبنای رزین پولی‌یورتان آلیافاتیک هیبریدی فاقد حلال بر پایه آب تهیه و عرضه‌شده است. این محصول نسبت به اشعه ماورا بنفش UV مقاوم می باشد و امکان آب‌بندی و محافظت پشت بام ها را به تنهایی فراهم می‌آورند. این سیستم دارای نشان اتحادیه اروپا (Guideline for European Technical Approval (ETAG) 005 Part 1-6 Ed. 2004,)را دارد.

سیستم MAXELASTIC TRANS با استفاده از رزین پولی‌یورتان آلیفاتیک شفاف باکیفیت بالا تهیه و عرضه‌شده است که امکان آب‌بندی تراس‌ها و سقف‌ها را با حفظ زیبایی سطح کارشده با کاشی را فراهم می‌آورد. این سیستم هم دارای نشان اتحادیه اروپا به شماره EN-1504 2 می‌باشد.